Tilskud til digitaliseringsprojekter via Virksomhedsudvikling Danmark
Danske virksomheder har mulighed for at søge offentligt tilskud til digitaliserings- og udviklingsprojekter via Virksomhedsudvikling Danmark og de regionale erhvervshuse.
Ordningerne henvender sig primært til små og mellemstore virksomheder (SMV’er) og administreres via Virksomhedsguiden i samarbejde med de regionale erhvervshuse.
Hvad kan man søge tilskud til?
Tilskuddet kan i relevante ordninger anvendes til afgrænsede udviklingsprojekter, herunder bl.a.:
- Digitalisering af forretningsprocesser
- Foranalyse og afklaring af ERP-behov
- Forberedelse til implementering af nyt ERP-system
- Optimering af økonomi-, lager- og logistikprocesser
- Ekstern rådgivning og konsulentbistand
Projekter med fokus på struktur, overblik og bedre beslutningsgrundlag vil i mange tilfælde være relevante, afhængigt af den konkrete pulje.
Hvor meget kan man søge?
I mange ordninger ligger tilskudsniveauet typisk i omegnen af 50.000–150.000 kr. – afhængigt af pulje og projekt.
Tilskuddet dækker som regel en del af projektets omkostninger og anvendes ofte til ekstern rådgivning. Der kan samtidig være krav om medfinansiering, f.eks. i form af eget tidsforbrug.
Hvem kan søge?
For at komme i betragtning skal virksomheden bl.a.:
- Være CVR-registreret i Danmark
- Være en SMV
- Have et konkret og veldefineret udviklingsbehov
- Indsende en projektbeskrivelse med formål, indhold og forventet udbytte
Det er vigtigt, at projektet ikke er igangsat, før der er givet tilsagn om tilskud.
Ansøgningsproces og deadlines
Ansøgning sker via Virksomhedsguiden. Ordningerne er åbne i perioder, og der er ikke faste, landsdækkende ansøgningsfrister. Midlerne er begrænsede, og puljer kan lukke, når budgettet er opbrugt. Aktuelle muligheder findes her på Virksomhedsguiden.
Relevans for ERP- og Business Central-projekter
Tilskudsordningerne kan være relevante for virksomheder, der:
- Overvejer nyt ERP-system
- Ønsker at modernisere en eksisterende NAV- eller Business Central-løsning
- Har behov for en struktureret foranalyse forud for en større investering
Hos Logos Consult arbejder vi med rådgivning, foranalyse og implementering af Microsoft Dynamics 365 Business Central (tidligere kaldt Dynamics NAV) og kan indgå som ekstern rådgiver i et digitaliseringsprojekt, afhængigt af ordningens betingelser.
Har du spørgsmål til mulighederne eller ønsker du en dialog om et konkret projekt, er du velkommen til at kontakte os på telefon 75 85 73 99 eller box@logosconsult.dk.